Dyshidrotický ekzém na rukou
Dyshidrotický ekzém na rukou se typicky vyskytuje konkrétně na dlaních, v meziprstí a vnějších hranách prstů a někdy i na ploskách chodidel. Vyskytuje se spolu s atopickou nebo kontaktní dermatitidou. Projevuje se podkožními pupínky na rukou, které jsou naplněny tekutinou.
Příznaky dyshirotického ekzému jsou malé podkožní pupínky a puchýřky. Kůže může a nemusí svědit. Pupínky jsou hmatatelné, i když často nejsou viditelné.
Léčba dyshidrotického ekzému
Pupínky pokožka reaguje na nějaký alergen, se kterým se setkala v posledních 2- 72 hodinách. Proto je třeba popřemýšlet co mohlo pokožku podráždit a té činnosti se vyhýbat. Je třeba začít používat ochranné rukavice, nebo pokud je dyshidrotický ekzém v suché, a ještě v nerozpraskané fázi, modernější bariérové krémy, např. v lékárně zakoupený Dermaguard.
V počáteční fázi dyshidrotického ekzému je pokožka pouze podrážděná a pod kůží jsou hrbolky stěží nahmatatelné. V této fázi dyshidrotického ekzému nepoužíváme mastné krémy, ale řešíme přiměřenou hydratací pokožky zvlhčujícími krémy bez parfemace, ideálně s delší dobou působení. Např. bariérový krém Dermaguard dokáže kromě ochrany pokožky také hydratovat a to 4-6 hodin, aniž by se z pokožky omyl. Pozor na časté mytí rukou – to pokožce neprospívá. Mýdla a čistící pasty pokožku odmašťují a mění její přirozené PH. Drhnutí ručníkem způsobuje v oslabené pokožce mikrotrhlinky a k dyshidrotickému ekzému se může přidat infekce.
Projevuje-li se dyshidrotický ekzém suchými a popraskanými místy, popřípadě svědí-li, můžeme vyzkoušet mazat masti s kyselinou salicylovou, zinkem, močovinou, dehtem aj. Při silném svědění můžeme použít v lékárně volně prodejná antihistaminika.
Pokud se pod pokožkou nachází puchýřky naplněné tekutinou, používáme zinkový krém z lékárny. Dlaně můžeme koupat v silně naředěném roztoku hypermanganu světle růžové barvy, nebo v odvaru z řebříčku. Nepoužívejte heřmánek, je to silný alergen a oslabená pokožka na něj může reagovat.
Ve fázi, kdy pupínky nezmizely, ale začaly praskat, kůže se loupe a vytváří se na ní mokvavá ložiska, můžeme se pokusit pokožku zklidnit koupelí v černém čaji. Po koupeli ložisko namažeme ichtoxylovou černou mastí z lékárny. V této fázi je lepší navštívit dermatologa, aby nám předepsal kortikoidovou mast na předpis. Kortikoidů se není třeba obávat.
Prevence je nezbytnou součástí života s přecitlivělou pokožkou. Používáním bariérového krému můžete docílit výrazného zlepšení stavu kůže a omezit opakování problémů s kůží.