Opruzeniny trápí děti i dospělé. Jak se jich co nejefektivněji zbavit?
Tvrzení, že opruzeniny se vyskytují takřka výhradně jen u malých dětí, je rozšířené, avšak nepravdivé. Nezřídka se totiž objevují rovněž na pokožce starších děti a dospělých.
Jak vypadá opruzenina?
Opruzeniny se tvoří zejména na místech, kde je pokožka jemná s málo větranými záhyby kůže a kde dochází k většímu pocení. Obvyklé a časté jsou proto zejména opruzeniny v tříslech, na genitáliích, pod prsy nebo na vnitřní straně stehen. Mnohdy se vytvoří také v podpaží. Zarudlá a podrážděná kůže, která svědí a pálí, není nic příjemného. Co na opruzeniny zabírá nejlépe?
Co na opruzeniny?
Pro prevenci opruzenin je klíčová především dostatečná hygiena a používání kvalitních mýdel bez parfemace. Po každém umytí pokožku pokrytou opruzeninami vždy otřete do sucha a dbejte na to, aby byla na vzduchu a mohla volně dýchat. Malé děti často přebalujte, nebo je nechávejte bez plenky a pokaždé, když je umyjete a osušíte, použijte sypký pudr, nebo dětský zásyp. Dospělí by měli volit lehké, prodyšné a volné oděvy, které umožní dostatečné provětrání postižených míst. Tím lze účinně zabránit dalšímu zapaření.
Vhodné a prospěšné jsou také různé masti a krémy. Možností je hned několik. Jednou z nich je mast na opruzeniny, kterou mohou vyzkoušet starší děti a dospělí. Nic nezkazíte ani v případě, že se rozhodnete pro krém na opruzeniny. Pokud se jedná o lehkou opruzeninu, použijte bariérový krém z naší nabídky. Léčbu můžete doplnit bylinnými koupelemi, jejichž hojivé a protizánětlivé účinky přispějí k pocitu úlevy. Pokud často cestujete, mějte vždy po ruce antibakteriální vlhčené ubrousky, myjte se výhradně antibakteriálním mýdlem a do kufru si pro jistotu zabalte i mast na opruzeniny.
Co na opruzeniny babské rady
Bylinky, které mohou pomoci. Tipy na zbavení se opruzenin najdete rovněž v lidovém léčitelství. Pomohou vám například studené obklady z nálevu měsíčku lékařského. K dalším bylinkám, které můžete použít, patří řepík lékařský, levandule, přeslička nebo šalvěj. Příprava je jednoduchá: jednu lžíci zvolené bylinky zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut vylouhovat. Připravenou směsí opruzeniny několikrát denně potírejte a nezapomeňte ani na následné důkladné vysušení.
Kdy začnou opruzeniny ustupovat?
Opruzeniny by měly začít ustupovat do dvou až čtyř dnů. V některých případech se po této době může tento kožní problém dokonce zcela vytratit. Pokud nedojde k výraznějšímu zlepšení, nebo se opruzeniny pravidelně vrací, zkuste začít používat jiný prací prostředek, jinou značku plen nebo šetrnější kosmetiku.
Nepodceňujte prevenci
Vzniku opruzenin je samozřejmě možné úspěšně předcházet. Volné a prodyšné oblečení z přírodních materiálů nechá vzduch proudit až ke kůži, čímž zamezí vzniku tohoto nepříjemného problému. Pokud jde o spodní prádlo, hodí se především to bavlněné.
Samozřejmostí by měla být sprcha po každé namáhavější fyzické aktivitě, používání kosmetických přípravků, které nedráždí pokožku, a dostatečné osušení po sprše. Vyvarujte se ovšem také zbytečně přehnané hygieně, protože ta může riziko nežádoucích opruzenin naopak zvyšovat.