Vyrážka bez svědění
Vyrážka bez svědění bývá příznakem infekčního virového onemocnění. Výjimku tvoří akné a jeho formy. Častěji než dříve se také u lidí objevuje demodikóza, kterou způsobuje kožní roztoč trudník.

Zarděnky začínají zduřením uzlin vzadu na šíji a za ušima, teplotu, bolestí kloubů. Po zhruba 3 dnech se objevuje drobounce skvrnitá až pupínková růžovočervená vyrážka v obličeji a postupuje na krk a trup. Na končetinách bývá méně výrazná. Vyrážka ustupuje po 5. dnech.
Pátá dětská nemoc se vyskytuje u dětí do 15 ti let věku. Onemocnění probíhá většinou bez teplot. Nejprve se na obou tvářích objeví zarudnutí, které nemizí. Po asi 3 dnech se objeví vyrážka i na končetinách. Jedná se o lehké onemocnění, většinou není třeba navštívit lékaře.
Spalničky začínají zvýšenou teplotou, rýmou, kašlem a zánětem spojivek. Po 4 dnech se objeví horečka a vyrážka za ušima a na zátylku, šíří se na obličej a na tělo. Po 5 dnech prudce klesá horečka a bledne vyrážka.
Spálová angína se týká především dětí. Propuká náhle, příznaky jsou jako u angíny - horečka, bolest v krku, bolestivé polykání, zarudlý jazyk. Později se přidá vyrážka v podbřišku, šíří se na třísla, stehna, hrudník. Vyrážka ustupuje za 4 - 5 dní.
Herpetické kožní infekce (opary) se projevují v počátku podobně jako chřipka. Poté dochází k výsevu puchýřků a bolestivému praskání pokožky. Výskyt může být na ústní sliznici nebo sliznici genitálu. Herpes virus může být také zanesen do narušené kůže. Objevují se kalné bolestivé puchýřky a vysoká horečka.
Syfilis se formou vyrážky projeví asi 3 měsíce od pohlavního styku. Po celém těle (vč. dlaní a plosek nohou) se objeví drobné červené pupínky. V oblasti podpaží, třísel, genitálu nebo v ústech se mohou vyskytovat páchnoucí puchýře. Infekci doprovází běžné příznaky jako je bolest hlavy, teplota, únava, bolesti kloubů.
Meningokokové onemocnění vzniká prudce, z plného zdraví do závažného stavu se pacient dostane během pár hodin. Doprovází ho těžká schvácenost, prudké bolesti hlavy a svalů, horečka a spavost. Na těle se objevují červené nebo fialové skvrny. Tato vyrážka je ale podkožním krvácením. Je třeba okamžitě vyhledat lékaře.
Akné se projevuje nesvědivými změnami na pokožce zejména v oblasti obličeje a horní polovině těla. Projevy se liší od pouhých hrbolků s otevřenou (černou) nebo uzavřenou (bílou) špičkou, přes zanícené (rudé) pupínky až po hnisající puchýře. Při těžké formě vznikají hnisavé vředy a abcesy hluboko pod kůží.
Demodikóza je na první pohled snadno zaměnitelná s akné. Na vině je přemnožení roztoče, který žije běžně na pokožce a ve folikulech vlasů, chloupků a vousů. Od akné je rozlišitelná především stěrem, ve kterém se nalézá velké množství tohoto roztoče. Léčí se lokálně antiparazitiky. Léčba musí být důkladná, pravidelná a nepřerušovaná po předepsané období až 3 měsíce.
