Atopická dermatitida
Co je atopická dermatitida? Atopická dermatitida bývá nepřesné označení atopického ekzému. Atopická dermatitida je svrbivé, chronické, recidivující, zánětlivé kožní onemocnění. Patří do skupiny geneticky podmíněných (dědičných) atopických onemocnění, spolu s alergickým astmatem, sennou rýmou, alergickou rinokonjuktivitidou a celiakií.
Co vyvolává atopickou dermatitidu?
Atopickou dermatitidu způsobuje porušená kožní bariéra a dysregulace (porucha lipidů v mezibuňěčných spojích) vzájemně propojených imunitních mechanismů v kůži, následkem čehož vzniká zánětlivá reakce. Směrem ven uniká voda, což způsobuje dehydrataci kůže a suchost, směrem dovnitř pronikají alergeny z okolí, a tak vzniká zánětlivé ložisko. Častá je kolonizace ekzémových ložisek bakterií. Projev atopické dermatitidy nejčastěji vyvolávají alergeny v potravinách, chemikálie, kovy a srst zvířat.
Máte podezření na atopickou dermatitidu?
Vaše podezření spolehlivě potvrdí nebo vyvrátí kožní testy provedené dermatologem nebo alergologem. Můžete tak zjistit, jestli svědící pokožka, opakující se vyrážka nebo otoky nejsou zapříčiněny doposud skrytou alergií.
Proč vědět, zda máte doopravdy alergii?
I když příznaky atopické dermatitidy a kožní přecitlivělosti vypadají stejně, rozdíl je podstatný. Za projevem atopické dermatitidy je totiž reakce celého těla. Mezitím co u přecitlivělosti reaguje na podráždění pouze kůže, při atopické dermatitidě se tělo může dostat až do šoku. Alergik by měl mít u sebe léky, které mu v případě bouřlivé reakce mohou zachránit život.
Jde při atopické dermatitidě o život?
V žádném případě není dobré alergii podceňovat. Na druhé straně projevy atopické dermatitidy ohrožují na životě jen promile alergiků. Obvyklé projevy atopické dermatitidy se omezují na opakované záněty, které lze zklidnit a léčit běžnými postupy.
Léčba atopické dermatitidy otoku
Léčba atopické dermatitidy ekzému
Lze předejít atopické dermatitidě?
Vrozená predispozice k tomuto onemocnění (dědičnost ekzému) se nedá odstranit ani změnit léčbou. Můžeme se ale snažit kontrolovat projevy a udržovat je v klidové fázi bez aktivních zánětlivých ložisek.
U části osob s alergií se nemusí jejich dispozice nikdy projevit. U jiných se objeví jen několikrát za život. Ale nejméně 20 % osob trpí pravidelným opakováním problému. Leckdy je obtížné až nemožné vyloučit ten „jejich“ alergen ze života. Při ekzematických projevech může určitou úlohu plnit bariérový krém Dermaguard, který omezí průnik alergenu k pokožce, podobně jako rukavice. Určitou šancí na omezení projevů atopické dermatitidy může být i jídelníček. Řada potravin obsahuje látku histamin. Tu vyrábí i naše tělo. Právě histamin způsobuje při vyplavování do organismu reakce, které provázejí alergii – svědění, křeče, otoky atd. Vynecháním potravin, které látku obsahují ve větším množství, nebo těch které podporují vyplavování histaminu mohou nežádoucí reakce omezit.