Atopický ekzém, nejčastější otázky, příčiny a podpora léčby
Atopický ekzém nebo také atopická dermatitida je onemocnění vrozené a nevyléčitelné. Jde o neinfekční zánět kůže s alergickým původem.
Může za něj porušená signalizace pokožky, která nepřiměřeně reaguje na podněty, které zdravému jedinci tolik nevadí. Pokusíme se zde odpovědět na nejčastější otázky ohledně atopického ekzému.
Je atopický ekzém přenosný?
Atopický ekzém přenosný není. Atopik nemůže nakazit jiného člověka. Atopický ekzém je přenosný pouze ve smyslu genetického přenosu. Pokud je jeden z rodičů alergik, pravděpodobnost atopického ekzému u potomka je kolem 30 %, při obou rodičích alergicích to bude už 75 %.
Jak poznat atopický ekzém?
Projevy většiny ekzémů jsou snadno zaměnitelné. Lékaři vyhodnotí pravděpodobnost onemocnění s ohledem na rodinou anamnézu. Určitým ukazatelem je u atopického ekzému postižení konkrétních míst, která se věkem mění. Stoprocentní odpověď poskytují kožní testy.
Jak poznat atopický ekzém u kojence?
Kojenecká forma atopického ekzému se projevuje hodně šupinkovatou a suchou pokožkou. Často se první objevují lupy na hlavičce. Na tvářičkách a čelíčku se vytváří suché zarudlé mapky, dítě bývá neklidné, protože místa ho svědí.
Kde se objevuje atopický ekzém?
Atopický ekzém se přemisťuje s věkem. U kojenců se objevuje atopický ekzém hlavně ve kštici, na tvářích a čele. U batolat bude nejčastěji ekzém v loketní jamce, v zákolenní, na zápěstí, na krku. U starších dětí se objevuje převážně na ruce, na dlaních, v meziprstí. U dospělého člověka se vyskytuje nejčastěji ekzém na rukou, zádech, krku, ekzém v obličeji. Výjimečně se vyskytuje atopický ekzém na stehnech a dolních končetinách. Při výskytu ekzému na stehnech nebo kolem konečníku, tzv. perianální ekzém, se pravděpodobně o atopický ekzém jednat nebude. Při perianálním ekzému se může jednat o reakci na zapaření nebo reakci na prádlo. Ekzém na stehnech odpovídá spíše numulárnímu ekzému, který vzniká v důsledku přecitlivělosti antigeny mikrobů.
Co zhoršuje atopický ekzém?
Atopický ekzém zhoršuje především nevhodná péče o atopickou pokožku a její vystavování dráždivým látkám. Atopická kůže je nemocná. Nedokáže dobře udržet vodu. Výsledkem je narušená kožní bariéra, kterou pronikají dráždivé látky. Tělo na ně reaguje přemrštěně, rudnutím a svěděním kůže, někdy i otoky, bolestí či teplotou. Atopický ekzém může zhoršit také stres a hormonální změny.
Co nejíst při atopickém ekzému?
Atopik by se měl vyhýbat potravinám, které obsahují hodně histaminu, nebo podporují jeho vyplavování do těla. Histamin je tělu vlastní hormon, který během alergické reakce tělo uvolňuje. Vysoký podíl histaminu obsahuje víno, čaj, káva, pivo, fermentované potraviny, mořské plody, makrela a sleď. Vyplavování histaminu do organismu a následnou alergickou reakci provokuje především kyselé ovoce (citrusy, ananas, kiwi, jahody apod.) a kyselá zelenina (rajčata, kysané zelí), dále čokoláda, vlašské a kešu ořechy.
Jak vyléčit atopický ekzém?
Atopický ekzém vyléčit zatím nelze. Objevují se sice nové možnosti léčby JAK inhibitory v rámci biologické léčby, ale je vyhrazena pouze těžkým pacientům. Odborní lékaři léčí především příznaky atopického ekzému. Dodržováním předepsané léčby lze rychle zklidnit a zahojit ložisko. Nejdůležitější část léčby však nese sám pacient. Pouze důsledným dodržováním péče o pokožku může sám přispět k tomu, že se jeho projevy nemoci zmírní, či docela vymizí. Znamená to, že po skončení léčby předepsaným léčivem dál pomáhá pokožce s ochranou a hydratací. S vhodnými krémy jí bude dobře hydratovat, nebude jí vystavovat zátěži a extrémním vlivům a co nejvíce omezí kontakt s dráždivými látkami a případnými alergeny. S touto péčí může pomoci bariérový krém Dermaguard.