Chronický ekzém
Chronický ekzém je velmi častou dermatitidou. Nazývá se také ekzémem z opotřebení. Vzniká postupně, stykem pokožky s různými mýdly, čistidly, chemikáliemi.
Pokožka ztrácí své obranné mechanismy. Slábne, je suchá, napjatá, šupinatá, zarudlá, může praskat. Nejčastěji se chronický ekzém projeví na rukou - na hřbetech, dlaních, na prstech. Může se objevit také na obličeji, v důsledku častého používání líčidel, kosmetiky a odličovadel. Projevy pokožky jsou velmi podobné jiným dermatitidám, jako je kontaktní alergický nebo atopický ekzém. Narozdíl od nich, většinou nepřechází do mokvavých fází. Při správné péči o pokožku není nutné tento typ ekzému léčit pod dohledem lékaře kortikosteroidy.
Jak pečovat o chronicky narušenou pokožku?
Zásadním krokem je posílení a obnova bariérové ochranné funkce pokožky. Doby obnovy je cca měsíc. Při postižení rukou je nutností používat ochranné rukavice nebo bariérové krémy vždy, když pracujeme s agresivnějšími látkami. Zejména se jedná o mycí, prací a čistící prostředky, nátěry, barvy, při zahradních pracích a při práci v kuchyni (rostlinné a živočišné šťávy, kyseliny, škrob). Pokud se chronický ekzém objevil na obličeji, je nutné přestat používat kosmetiku, pokožku obnovit a poté začít používat jen kosmetiku určenou na přecitlivělou pleť.
Mytí a čištění pokožky: příliš časté mytí není u oslabené pokožky vhodné. Pokud to lze, k mytí rukou nebo obličeje používáme minerální nebo kojeneckou nechlorovanou vodu. Voda nesmí být horká (vysušuje), ale vlažná. V očištění používáme neparfémované mycí gely a mýdla s PH 5,5, aby zůstala zachována přirozená kyselost pokožky, např. Sonett Tekuté mýdlo, Linola mycí gel aj. Výhodou je, pokud obsahují oleje pro hydrataci (Protopan, A derma). Nepoužíváme žádné solviny a už vůbec ne kartáčky a peelingy. Po umytí pokožku nedrhneme a netřeme, ale sušíme jemným poklepem nebo vzduchem. Po osušení vetřeme do pokožky hydratační krém, ideálně bez parfémů (Protopan, Basic, Epaderm). Mastné krémy nejsou doporučovány, pokud neobsahují i hydratační složku. Na ruce lze aplikavat i parafínový zábal, který pokožce prospívá. Hydratační krémy aplikujeme nejméně každé 2-3 hodiny a vždy po umytí.
K léčbě chronického ekzému lze použít bariérový krém Dermaguard. Přesto že jej na pokožce necítíte ani nevidíte, vytváří mikrofilmovou bariéru proti většině agresivních látek a plní tak funkci ochranných rukavic. Dermaguard zároveň pokožku účinně hydratuje. Působí až 6 hodin, a to i po umytí, tak že není nutné pokožku opakovaně hydratovat. Krém není mastný ani parfémovaný. Lze použít na jakoukoliv část těla, mimo sliznic a očních víček.