Ekzémy na dlaních - léčba
Nejčastějším typem ekzému na dlaních je alergický kontaktní ekzém nebo atopický ekzém. Dále dráždivý kontaktní ekzém a akutní toxický ekzém.
Všechna tato poškození pokožky se projevují podobně. Léčí se vždy příznaky jako je zarudnutí, svědění, suchá a praskající kůže, puchýře, mokvavá ložiska.
Společným jmenovatelem ekzému na dlaních je podráždění kůže a její reakce. Pokud máte zkušenost s tím, že Vaše pokožka nepřiměřeně reaguje na podráždění, je třeba používat ochranné prostředky. Nejčastěji ochranné rukavice nebo bariérové krémy. Často se podráždění předejít nepodaří.
Ekzémy na dlaních - léčba
Léčba ekzému na dlaních závisí na příznacích kterými se ekzém projeví. Platí zásada: na suché suchým, na mokré mokrým.
Léčba suché, loupající se a praskající kůže na dlaních
Máme - li dlaně suché, zarudlé, pokožka se loupe, šupinkuje, praská, tvoří se mozolům podobné krusty, první pomocí je zinkový krém s hydratačním účinkem. Zinek pokožku zklidňuje a hydratační složky umožňují pokožce regeneraci. Ideální je na noc ruce silně namazat a navléct čisté bavlněné bílé rukavice. Následující dny je nutné kůži dokonale ochránit před jakýmkoliv drážděním. Používat rukavice nebo bariérový krém. Pokud pokožka nejeví zlepšení, svědí a je stále rudá, je nutné použít kortikoidovou mast. V lékárnách je k mání bez receptu pouze nejslabší kortikoid HYDROCORTISON 1%. Pokud nepomůže, je nutná návštěva dermatologa.
Léčba mokvavého ekzému na dlaních
Mokvavý ekzém na dlaních je v domácích podmínkách léčitelný obtížně. Doporučují se koupele a obklady, které se aplikují po dobu 5 minut několikrát denně. Ke koupeli lze použít silně ředěný hypermangan (světle růžový roztok), vlažný černý čaj, odvar z řepíku, nebo Jarischův roztok. Vynechte heřmánkové obklady. Heřmánek sice vysušuje, ale je silným alergenem, tedy nic, o co by narušená pokožka stála. Po koupeli je dobré dlaně namazat tzv. černou mastí, která obsahuje ichtoxyl a zabraňuje druhotné infekci. Také udržuje pokožku vláčnou. Nepoužívejte na mokvavé dlaně náplasti ani syntetické krytí, lepší je postižené místo větrat, nebo použít bavlněné bílé rukavice.
Pokud se v rámci několika dnů ekzém nelepší, šíří se, úporně svědí nebo bolí, je třeba vyhledat kožního lékaře. Podle nálezu jsou předepsány kortikoidní krémy s antibiotickou složkou nebo bez ní. Kortikoidů se při občasném použití není třeba obávat.