Jak pečovat o pokožku s dyshidrotickým ekzémem
V tomto článku nebudeme popisovat příčiny ani projevy dyshidrotického ekzému. Diagnostikovanému pacientovi jsou dobře známy. Zaměříme se na léčbu a prevenci, aby se omezilo opakování projevů.
Jak léčit dyshidrotický ekzém
Léčba dyshidrotického ekzému spočívá v potlačení jednotlivých symptomů. Těmi jsou zanícená pokožka, podkožní pupínky naplněné tekutinou, svědění, olupování kůže a případně mokvání.
Málo kdy se podaří rozsáhlejší (např. na celých dlaních nebo ploskách nohou) dyshidrotický ekzém vyléčit domácími prostředky. Nejúčinnější je navštívit dermatologa, který vám napíše mast na předpis. Nejčastěji se jedná o masti s různou silou kortikoidů. Není třeba se obávat vedlejších účinků. Kortikoidy se vyskytují přirozeně i v lidském těle a při několikadenní léčbě jsou naprosto bezpečné. Zabírají rychle, odstraňují zánět, svědění, pupínky zmizí. Problém by mohl být při častém opakování léčby nebo při dlouhodobém používání v rámci měsíců. Kortikosteroidy pokožku zeslabují a ta je pak náchylnější k novému vzplanutí onemocnění.
Domácí léčba dyshidrotického ekzému
Domácí léčba dyshidrotického ekzému spočívá ve zklidnění pokožky, odstranění svědění, vysoušení pupínků a dobré hydrataci loupající se kůže.
Ke zklidnění pokožky použijeme koupele nebo obklady. Z koupelí se jeví jako vhodný slabě růžový roztok hypermanganu, výluh z černého čaje či odvar z řepíku. Mají i vysušující účinek na pupínky. Kůže však urputně svědí, proto je třeba zakoupit tabletky s histaminy.
Pupínky nikdy nepropichujeme, ani nedrásáme. Je to velmi obtížné. Pomoci mohou bavlněné rukavice, obvaz či výše uvedené hystaminové tablety (Zodac, Zyrtec, Xyzal). Pupínky se po několika dnech vysuší. Pokožka se v místech ložiska většinou loupe, ale už nesvědí. Místo pak několikrát denně hydratujeme krémem s glycerinem a glycerolem (Dermaguard) pro účinnou hydrataci. Pokud nebudeme pokožku hydratovat, dojde k vytvoření krusty, která bolestivě praskne až do krve a léčba se bude prodlužovat. Prasklé místo lze mazat tzv. černou (Ichtoxyl) mastí.
Jak předejít opakování dyshidrotického ekzému
Nejčastější příčinou vzniku dyshidrotického ekzému je kontaktní podráždění. Proto je třeba vyhýbat tomu, co zánět vyvolalo. Když příčina není známá, nebo je obtížné se situaci vyhnout, je dobré vyzkoušet bariérový krém Dermaguard. Na pokožce vytváří neviditelný mikrofilm, který tvoří bariéru mezi pokožkou a případným alergenem. Je důležité, abyste aplikovali tento krém alespoň dvakrát denně, abyste ochránili a udrželi pokožku v dobrém stavu. Krém také dobře hydratuje a poskytuje oslabené pokožce čas k regeneraci.