Jak poznat atopický ekzém
Atopický ekzém se projevuje jinak u dospělých a jinak u dětí. Mají společný základ především v genetické predispozici. Pokud měl jeden z rodičů atopický ekzém, astma nebo alergii na potraviny, pyl apod., pravděpodobnost atopického ekzému u potomka je kolem 30 %. Pokud nějakou formou alergie trpěli oba rodiče, pak pravděpodobnost atopického ekzému stoupá k 75 %.
Neznamená to nutně, že se onemocnění musí projevit už v kojeneckém věku, i když kojenecká forma bývá nejčastější.
Jak poznat atopický ekzém u dítěte?
Ekzém se může objevit v kojeneckém, batolecím i pozdějším věku. Nejčastěji do 5ti let.
V kojeneckém věku je pokožka dítěte je hodně suchá a šupinkovatí. Nejprve se většinou objevují lupy na hlavičce. Na tvářičkách a čele se vytváří suché zarudlé mapky, dítě bývá neklidné, protože místa ho svědí.
V batolecí době ekzém bude nejspíše v zákolenní, zápěstí, v loketních jamkách, na krku. Vytváří se suchá ložiska, která silně svědí, jsou zarudlá, vytváří se puchýřky nebo stroupky, pokožka praská.
V době, kdy si dítě začíná hrát na písku, poznává okolí a přírodu, se často objeví ekzém na rukou, na dlaních, v meziprstí. Pokožka je silně suchá a rudá, ruce působí jako svraštělé. Dítě se škrábe do krve, vyrážka mokvá.
Kdy zmizí atopický ekzém?
U někoho se atopický ekzém projevuje celoživotně, ale častěji vymizí mezi 6. až 12. rokem.
Jak poznat atopický ekzém u dospělého?
Opět platí genetická predispozice. Navíc se u 95 % dospělých pacientů ekzém objevil alespoň na krátkou dobu již v dětském věku.
U dospělých se ekzém projevuje především na obličeji a na krku, v oblasti velkých kloubů jako jsou ramena, kyčle, kolena lokty a na dlaních rukou. Většinou se vytváří jedno ložisko opakovaně na stejném místě. Kůže je tam extrémně suchá, svědí, praská, tvoří se stroupky a trhliny, někdy mokvá.
Jak zabránit atopickému projevu?
Atopický ekzém je vrozené onemocnění. Za projevy ekzému stojí porušená funkce kožní bariéry. Pokožka reaguje svěděním a zánětem na běžné podněty. Podráždění pokožky může omezit denní používání bariérového krému Dermaguard. Krém vytváří až 6 ti hodinovou bariéru mezi pokožkou a dráždivou látkou a tím zamezí podráždění, svědění a zánětu.
Za prudkou reakci organismu je zodpovědný hormon histamin. Některé potraviny buď tento hormon obsahují, nebo donutí tělo k jeho vyplavování do organismu. Omezením těchto potravin je možné regulovat častost vzpanutí onemocnění.