Kontaktní alergický ekzém
Kontaktní alergický ekzém je následek vrozené poruchy signalizace kožní bariéry. Ta reaguje přemrštěně na různé podněty. Jedná se o systémové onemocnění. Při alergii reaguje celý imunitní systém, nejen pokožka. Proto se narozdíl od běžné přecitlivělosti může projevit někdy i fatálním dušením, horečkami nebo křečí.
Příznaky kontaktního alergického ekzému jsou podobné jiným ekzémům. Správnou diagnózu odhalí pouze kožní testy. Ty odhalí zda jsme alergičtí nebo pouze přecitlivělí a případně alergeny, kterým je nutné se vyhýbat. Většinou jsou to 1-2 alergeny, extrémně 5 a více.
V případě kontaktu problém nastává od 30 minut do 48 hodin, výjimečně až 72 hodin po styku s alergenem. Projevuje se v akutní formě pálivou, červenou a svědící kůží, většinou s plochami tvrdých podkožních pupínků, které "prokvétají" na povrch kůže. Často se jedná o puchýřky, které praskají, vysušují se, loupou nebo vytváří na povrchu kůže krusty které praskají do krve. U kontaktního alergického ekzému se může objevit i teplota, dušnost, bolest břicha, otoky. Vyrážka se může objevit kdekoliv na těle, nejen v místě kontaktu.
K nejčastějším alergenům patří alergie na soli kovů niklu a chromu které jsou přítomny v bižuterii, hodinkách, kovových knoflících a mincích. Časté alergeny se vyskytují ve vodě, pracích a úklidových prostředcích. Alergickou reakci dokáže způsobit jediná molekula, proto je vyhýbání se alergenu obtížné.
Léčba alergického kontaktního ekzému
Prvním předpokladem úspěšné léčby je eliminace kontaktu s alergenem. Je třeba používat bariérové krémy a ochranné pomůcky. Omylem je alergickou pokožku často mýt. Mýdla a čistící pasty pokožku odmašťují a mění její přirozené PH. Drhnutí ručníkem způsobuje v oslabené pokožce mikrotrhlinky a to činí pokožku mnohem náchylnější k reakcím. K preventivnímu ošetřování vysušené a drsné kůže jsou vhodné olejové hydratační krémy nez parfemace, nebo bariérový krém Dermaguard, který hydratuje a chrání citlivou kůži až 6 hodin.
Při akutním projevu onemocnění postačí většinou lokální léčba kortikosteroidy ve formě sprejů, pěn, mastí nebo roztoků. Někdy je třeba nasadit kortikosteroidy s obsahem antibiotik.
Domácí léčba příznaků je možná jen do určité míry. Při chronických projevech jako je jen suchá, zarudlá a svědící kůže postačí masti s kyselinou salicylovou, zinkem, močovinou, dehtem aj. Při silném svědění můžeme použít v lékárně volně prodejná antihistaminika. Na chronické stavy se používají kortikosteroidy výjimečně. Pokud se pod pokožkou nachází puchýřky naplněné tekutinou, používáme zinkový krém z lékárny. Postižená místa můžeme koupat v silně naředěném roztoku hypermanganu světle růžové barvy, nebo v odvaru z řebříčku. Nepoužívejte heřmánek, je to silný alergen a oslabená pokožka na něj může reagovat. Ve fázi, kdy pupínky nezmizely, ale začaly praskat, kůže se loupe a vytváří se na ní mokvavá ložiska, můžeme se pokusit pokožku zklidnit koupelí v černém čaji. Po koupeli ložisko namažeme ichtoxylovou černou mastí z lékárny. V této fázi je lepší navštívit dermatologa