Opruzeniny u dospělých
Trápí Vás na kůži zarudlé a podrážděné místo, které svědí nebo až pálí? Jedná se pravděpodobně o opruzeninu. Myslíte si, že opruzeniny jsou jenom problémem u dětí a batolat? Není to tak, tento problém nás provází celým životem a stačí vždy se jenom zpotit a mít na těle nevětrané místo v kožních záhybech kde vznikají opruzeniny. Opruzeniny u dospělých vznikají při sedavém zaměstnání, při jízdě autem nebo jiným dopravním prostředkem, nebo i při sportu.
Netrapte se tím, co na opruzeniny platí Vám v několika bodech vysvětlíme a zjistíte, že opruzeninám se dá lehce předcházet v každé věku i při různých situacích.
Jak vypadá a kde vzniká opruzenina na těle?
Začervenalá kůže a silně podrážděná pokožka s doprovodným pocitem svědění až pálení. Nejčastěji vznikají kolem konečníku, a v podpaží, kolem genitálií a v dalších kožních záhybech (u žen například pod prsy). Opruzeniny v tříslech u dospělých jsou také běžnou záležitostí. Obecně platí, že jsou muži k opruzeninám náchylnější než ženy. Možná proto, že se více potí. Opruzenina vzniká na místech, když se tře kůže o kůži nebo v místě, kde se pokožka setkává s oblečením v místech, kde se drží teplo a vlhko. Kůže se totiž zpotí a je náchylná na vytvoření opruzeniny. V některých případech kůže mokvá a objevují se drobné prasklinky.
Léčba opruzeniny
V první řadě je třeba provést řádnou hygienu. Pokožku jemně omýt spíše vlažnou než horkou vodou. Pokožku očistit gelem nebo mýdlem ideálně s Ph 5,5. Klasická mýdla a sprchové gely jsou hodně zásadité a narušují přirozený mikrofilm pokožky. Pokožku důkladně opláchneme a osušíme nikoliv drhnutím ručníku, ale jemným poklepem, nebo necháme oschnout. Můžeme i ofénovat vlažným vzduchem. Další postup záleží na stavu opruzeniny. Na lehkou opruzeninu, která je jen mírně zarudlá stačí obyčejný dětský zásyp nebo bariérový krém na opruzeniny Dermaguard. Na rudou a zanícenou a bolestivou kůži je vhodná zinková mast z lékárny, dětský pudr Aviril, nebo krémy pro děti jako je Rybilka nebo Bepanthen. Pokud je opruzenina mokvavá doporučují se spíše masti obsahující ichtamol, např. Vitella, Pytiol. Tento postup se opakuje alespoň 2x denně, než se opruzenina ztratí. To většinou trvá jen pár dnů. Pokud se opruzenina nehojí, je možná infikována kvasinkou nebo bakterií. V lékárně lze zakoupit proti mykotické krémy. V případě že si nejsme jisti zda se jedná o opruzeninu, je třeba navštívit lékaře. Pokud se opruzeniny opakují, je důležité vsadit na prevenci. Používat kvalitní bavlněné prádlo, savé autopotahy, často větrat. Jako prevence se vyplatí se používat bariérový krém Dermaguard. Krém se krásně vstřebává a již zpočátku cítíte, jak se pokožka zklidňuje a hydratuje. Dalším velkým přínosem je, že krém není mastný a nechává pokožku dýchat.