ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, opruzeniny, suchá kůže... ... jedno řešení

Opruzeniny u miminek

Opruzeniny u miminek

Opruzeniny u miminek jsou častou můrou novopečených maminek. Proč vznikají opruzeniny u miminek když jednorázové kalhotky slibují opak?  Jak tomu účinně bránit a co dělat pokud už se to stane? Jak léčit opruzeniny u miminek bez lékaře?

opruzeniny u miminek 2

Kouzelná plenka neexistuje

Podstatnou roli v tom, že opruzeniny trápí skoro polovinu miminek, hraje do jisté míry zavádějící reklama výrobců plen. Neexistuje žádná plenka, která by chránila před působením moči více než tři hodiny. Moč se začne po dvou hodinách rozkládat a uvolňuje amoniak. A právě amoniak čili čpavek, působí jemné pokožce novorozence problém. Čím více je miminko počůrané, tím více amoniaku se uvolňuje. Na stránkách výrobců lze přečíst, že se doporučuje přebalovat nejméně každé 3 hodiny a ihned, když se pokaká. Zkušení pediatři radí přebalovat miminko do věku dvou měsíců, co dvě hodiny.

Sporné je také používání vlhčených ubrousků. Pro otírání novorozence nejsou vhodné. Pokožka je velmi citlivá a protože ve většině ubrousků jsou přítomny různá zvlhčovadla, alkohol a parfémy, lehce může nastat alergická reakce. Pokožka podrážděná amoniakem může při otření ubrouskem vyvolat obranou reakci a vytvořit zánět. Ten může na první pohled vypadat jako opruzenina. Lépe je opláchnout zadeček vlažnou vodou a osušit jemným poklepem bavlněné látky. Nikdy zadeček nedrhněte. V jemné pokožce mohou vznikat mikrotrhlinky a pak se snadněji podráždí. Do doby, než začne kojenec přijímat i jinou stavu než mateřské mléko, nemá smysl jeho zadeček ani preventivně natírat vrstvami krémů. Póry v pokožce se mohou zanášet a přirozený pot nemůže z pokožky ven. Mohou se tvořit různé podkožní záněty, laikem vyhodnocené jako opruzeniny.

Opruzeniny u miminek, co s tím?

Pokud je pokožka viditelně rudá a podrážděná, je třeba jí zklidnit. Opatrně zadeček omyjeme vlažnou vodou a necháme oschnout. K osušení můžeme použít i fén nastavený na vlažný vzduch. Po osušení vetřeme volně prodejný krém na opruzeniny. Na suchá a rudá ložiska používáme mastné a zvlhčující krémy (Rybilka, Bepanthen,), na mokvavá ložiska naopak krémy s vysušujícím účinkem (Sudokrém, Aviril krém, zásyp). Pokožku necháme co nejdéle bez plen. Po dobu léčby používáme o číslo větší plenky. Pokud opruzeniny viditelně neustupují do dvou, tří dnů nebo se naopak zhoršují, je na místě konzultovat s dětským lékařem použití mastí s clotrimazolem nebo ichthamolem.

Nebude to alergie?

Občas se stává, že děláme vše správně. Přebalujeme často, dodržujeme hygienu, a přesto se miminku dělají napohled jasně podrážděná ložiska. Pokud se vyskytují na bocích, kolem uzavírání a nohavic jednorázových plen, může se jednat o kontaktní alergii na některou z látek obsažených v plenách. Nejčastěji to bývá latex a chlor. V tomto případě je třeba navštívit dětského lékaře a stanovit způsob léčby kontaktní alergie. Většinou se podrážděné ložisko zvládne rychle za pomoci slabého kortikoidu. Aby se situace neopakovala, je nutné dbát na prevenci. Bariérový krém Dermaguard ochrání citlivou pokožku před působením alergenů až 6 hodin.

Dermaguard - krém na ruce

Dermaguard

Hydratace a ochrana pokožky před dráždivými vlivy.

  • Krém vytvoří na pokožce neviditelnou dlouhodobou bariéru, která pokožku chrání a pečuje o ni až 6 hodin.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje pokožku, není mastný, není parfemovaný.
  • Vyzkoušejte Dermaguard a dejte sbohem podrážděné pokožce!

Koupit krém

Související články

Opruzeniny trápí děti i dospělé. Jak se jich co nejefektivněji zbavit?

Tvrzení, že opruzeniny se vyskytují takřka výhradně jen u malých dětí, je rozšířené, avšak nepravdivé. Nezřídka se totiž objevují rovněž na pokožce starších děti a dospělých.  

Opruzeniny z plenek

Jednorázové plenky přinášejí úlevu v péči o děti, osoby s inkontinencí a ležící pacienty. Bohužel, používání jednorázových plenek bývá, vzhledem k ceně, často nedostatečné. To vede k opruzeninám a k…

Co na opruzeniny u dospělých

Opruzeniny u dospělých jsou mnohdy tabuizovaným tématem. Zvláště když se tvoří na místech, která považujeme za intimní zónu. Velmi nepříjemné jsou opruzeniny na stehnech nebo v tříslech. Jak takovým…

Opruzeniny v tříslech

Třísla, respektive vnitřní strany stehen jsou velmi náchylné ke vzniku opruzenin, vyrážek a ekzémů. Horko, pot a tření. To jsou hlavní příčiny opruzeniny v tříslech. Zapocená a odřená pokožka je…