Svědivá vyrážka na rukou
Svědění (pruritus) může být způsobeno různými faktory. Ve spojení s vyrážkou na rukou se nejčastěji jedná o podráždění kůže vnějšími vlivy, o kožní onemocnění včetně plísní a parazitů nebo o alergii.
Svědivá vyrážka na rukou, resp. na horní části paží se vyskytuje často jako reakce na spojení slunečního UV záření a užitých léků a mastí a také UV záření a některých chemických látek. Mezi léky, které se nesnáší se sluncem patří hlavně tetracyklin, chemoterapeutika, protizánětlivé masti a kortikoidy. Ale i v běžné kosmetice, vč. krémů na opalování jsou látky, které mohou vyvolat svědivou vyrážku na rukách.
Svědivá vyrážka na rukou, resp. v podpaží může být vyvolána nedostatečnou hygienou po silném zapocení, kdy se přemnoží bakterie a způsobí zánět ve formě vyrážky. Může se také jednat o reakci pokožky na nový parfém, nové prádlo nebo málo vymáchaný prací prášek. V teplém a zapařeném podpaží se také dobře daří mykózám.
Svědivá vyrážka na rukou, resp. v loketních jamkách bývá projevem atopického ekzému. Kůže bývá suchá, svědivá a olupuje se. V době vzplanutí atopického ekzému se objeví drobné pupínky či puchýřky, kůže silně svědí.
Svědivá vyrážka na rukou, resp. v meziprstí se může objevit jako reakce na podráždění některou z tisíce látek, se kterými pokožka přichází do styku. Domácí chemie, chlorovaná voda, mýdla, srst a peří zvířat, prach, rostlinné a živočišné šťávy, proteiny atd. V meziprstí se často vyskytují mykózy, které způsobují svědivé vyrážky. Urputné svědění především ve večerních a nočních hodinách může způsobit parazit - svrab.
Svědivá vyrážka na rukou, resp. na hřbetech rukou je téměř jednoznačně záležitost tzv. ekzému z opotřebení. Kůže se věkem stává citlivější, vysušuje se a snadno jí cokoliv podráždí. Bývá suchá a napjatá a proto svědí. Drobné pupínky způsobující zarudnutí jsou příznaky neinfekčního zánětu kůže. Svědivá vyrážka na hřbetech rukou (ne však pouze tam) ve formě puchýřků se také objeví při vystavení pokožky společně UV záření a některé fotosenzitivní látce. Např. při pletí pastináku, celeru, mrkve apod.
Léčba svědivé vyrážky na rukou závisí od správné diagnózy. Vždy se musíme nejprve zbavit agens – podnětu, který dráždění vyvolává. To znamená izolovat pokožku od dráždivé látky v případě dráždění nebo alergie, použít antimykotické léky v případě mykóz a antiparazitika v případě svrabu. Následně se léčí příznaky - svědění a vyrážka.
Od svědění pokožky ulevují studené obklady, kafrová mast nebo panthenol, léky s antihistaminiky a kortikoidové masti. Suchou vyrážku mažeme zinkovou mastí, mokvavou vyrážku zinkovým olejem nebo černou ichtoxylovou mastí. Mokvavou vyrážku vysušujeme obklady a koupelí ve slabě růžovém roztoku hypermanganu.
Zbavit se dráždění pokožky, které pochází z běžného prostředí je obtížné. Můžete vyzkoušet bariérový krém Dermaguard, který chrání pokožku před dráždivými látkami po dobu 4-6 hodin.