Popraskané ruce
Suché popraskané ruce, drobné trhlinky, šupinatá nebo olupující se kůže na rukou, to jsou projevy, které mají společného jmenovatele. Porušenou funkci pokožky.
Jak k tomu došlo? Na vině bývají dvě příčiny. Pokožka byla dlouhodobě poškozována nesprávnou péčí a stykem s nejrůznějšími chemikáliemi, které se vyskytují všude kolem nás. Nebo se jedná o vrozeně citlivou pokožku se sklonem k atopii nebo alergii.

Jak ošetřit popraskané ruce
Tak, jako tak, problém už existuje. Mám popraskané ruce, tak co s ním? Především, je nutné si osvojit správný postup při mytí rukou. Přehnaně časté mytí škodí. K mytí rukou je třeba používat vlažnou vodu. Je-li možné používat vodu nechlorovanou, tím lépe. Popraskané ruce nemýt běžnými mýdly. Jsou vysoce zásaditá, jejich Ph bývá kolem 12. Pokožka má naopak kyselé prostředí, s Ph kolem 5. Mýdla či gely s Ph4,5 až Ph5,5 se dají koupit za rozumnou cenu v každé drogerii. Taková mýdla udržují rovnováhu pokožky. Popraskané ruce nesnášejí tření, proto se suší jen poklepem do ručníku, či ovanem vzduchu. Po umytí je třeba popraskané ruce hydratovat, nikoliv mastit. Mastné krémy používejte jen, pokud obsahují i hydratační složku. Sádlo neproniká hlouběji do pokožky, proto je pro hydrataci nevhodné. Po umytí a hydrataci přijde nejtěžší část péče. Ruce je třeba nevystavovat novému dráždění. Znamená to začít používat ochranné rukavice vždy, když budeme pracovat s látkami, které pokožku dráždí (při úklidu, vaření, zahradničení, v dílně atd).
Použití bariérového krému namísto rukavic?
Ochranné rukavice může částečně nahradit bariérový krém Dermaguard. Ten dokáže popraskanou kůži izolovat od vnějšího dráždění, a to po dobu až šesti hodin. Samozřejmě to závisí na tom, v jak agresivním prostředí pracujeme. U kyselin a louhů chrání spíše havarijně. To znamená, že poskytne dostatek času na to, aby byla potřísněná pokožka opláchnuta. Naopak při běžné práci v domácnosti účinkuje 4 a více hodin, a to i po opakovaném umytí. Navíc má výbornou hydratační schopnost.
